mapa serwisukanały RSSzapytanie
poniedziałek, 22 lipca 2024 r.
imieniny obchodzą: Magdalena, Milena
szukaj

Ciekawostki
Strona główna » Ciekawostki

Umywalka - element wyposażenia łazienki służący do mycia. Urządzenie to składa się najczęściej z płytkiego naczynia ceramicznego (rzadziej stosowane materiały to: szkło hartowane, marmur lub tworzywo sztuczne) zaopatrzonego w system odpływowy i system przelewowy. Przy umywalce montuje się także baterię z wodą bieżącą.

Umywalki mogą być symetryczne i asymetryczne oraz z rantem lub bez. Można również podzielić je na następujące rodzaje: umywalka meblowa, stawiana na blat, wpuszczana w blat, umywalka podblatowa, narożna, z otworem (po prawej, lewej lub po środku) i bez otworu. Do umywalek meblowych przystosowane są szafki podumywalkowe.

W celu ukrycia elementów instalacji stosuje się ceramiczne postumenty i półpostumenty. Postument jest kolumną stojącą na podłodze, dzięki czemu stanowi dodatkowe podparcie dla ciężkiej umywalki. Półpostument jest przykręcany śrubami do ściany pod umywalką i nie sięga podłogi.

Funkcjonalnym odpowiednikiem umywalki w kuchni jest zlewozmywak.

Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe "WUZET" Wiesław Wiśniewski, Adam Zielony
ul. Polska 42, 42-400 Zawiercie   tel.(32) 67 248 90, (32) 67 249 04   faks.(32) 67 248 86   adres e-mail: biuro@wuzet.pl